Rola zwykłych obywateli i przedsiębiorstw w transformacji energetycznej

20 marca 2024
3 min czytania
Rola zwykłych obywateli i przedsiębiorstw w transformacji energetycznej

Transformacja energetyczna nie kończy się na wprowadzeniu odpowiednich zapisów i inwestycjach z publicznych pieniędzy. W rzeczywistości równie kluczową rolę w tej rewolucji odgrywają zwykli obywatele i małe oraz średnie przedsiębiorstwa.I to w Polsce się dzieje. Szczególnie widać to podczas podróży Na dachach wielu domów zainstalowane są panele fotowoltaiczne, a na polach spotkamy małe farmy paneli czy też pojedyncze wiatraki.

Coraz więcej ludzi decyduje się niejako wyprzedzić nakazy (które nieuchronnie się zbliżają) i już zmieniają sposób, w jaki pozyskują energię.

Oddolne inicjatywy

Wielu zwykłych obywateli podjęło kroki w kierunku zrównoważonej energii, włączając w to instalacje fotowoltaiczne na prywatnych domach. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w panele słoneczne, które pozwalają na produkowanie własnej energii elektrycznej, dzięki czemu rachunki za prąd mają być niższe.

Krok w stronę nowoczesności

Ponadto, coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych, nieekologicznych metod ogrzewania, takich jak stare piece na węgiel czy drewno, na rzecz nowoczesnych i bardziej efektywnych systemów, takich jak pompy ciepła czy kotły gazowe kondensacyjne.

W miarę możliwości mieszkańcy przeprowadzają termomodernizację domów, wymieniają sprzęt na bardziej energooszczędny. Wszystko to, w połączeniu z dobrymi nawykami (wyłączanie nieużywanych urządzeń, gaszenie światła itp.) ma na celu przede wszystkim zmniejszenie rachunków za energię, które z roku na rok niestety rosną.

Zmiany na poziomie biznesowym

Wiele małych i średnich przedsiębiorstw również dostrzega korzyści płynące z transformacji energetycznej i podejmuje działania w tym kierunku. Firmy wprowadzają innowacyjne rozwiązania z zakresu efektywności energetycznej, stosując nowoczesne technologie, które pozwalają im zmniejszyć zużycie energii i obniżyć koszty operacyjne.

Ponadto, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak farmy wiatrowe czy elektrownie słoneczne, co nie tylko przyczynia się do zwiększenia niezależności energetycznej, ale także tworzy nowe miejsca pracy i stymuluje rozwój lokalnych gospodarek.

Czy to ma sens?

Tak. Przede wszystkim oddolne inicjatywy upowszechniają w oczach zwykłych obywateli korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Znacznie łatwiej zaakceptować zmiany, gdy sąsiad/członek rodziny korzysta i jest z tego zadowolony.

Jednakże konieczne jest wprowadzenie lepszych regulacji i konkretnych wymogów zarówno wobec inwestorów, jak i tych, którzy infrastrukturę dostarczają i montują. Brak odpowiednich regulacji, wiedzy i źle dobrana infrastruktura doprowadzą do tego, że korzystanie z OZE może przynieść straty, a nie zyski. A to z kolei sprawi, że zaufanie społeczne do tego typu inwestycji spadnie w momencie, gdy powinno wzrastać.

Zwykli obywatele i małe przedsiębiorstwa odgrywają kluczową rolę w transformacji energetycznej. Poprzez podejmowanie własnych działań proekologicznych, takich jak instalacje fotowoltaiczne czy rezygnacja z tradycyjnych źródeł ogrzewania, oraz inwestycje w odnawialne źródła energii, przyczyniają się do przyspieszenia procesu zmiany na bardziej zrównoważony i ekologiczny model energetyczny. Warto docenić ich wkład i zachęcać do dalszych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Expert ŚEO
Zyskaj dostęp do informacji i programów dotacyjnych
Subskrypcja

Polecane artykuły

Wielkie korporacje i inwestycje w zieloną energię
W ostatnich latach coraz więcej wielkich korporacji zaczęło inwestować w zieloną energię, przyczyniając się do przyspieszenia transformacji energetycznej na całym świecie. Jednakże, chociaż te inwestycje przynoszą korzyści w zakresie redukcji emi
16 kwietnia 2024
3 min czytania
Krok w kierunku zrównoważonej przyszłości
Niedawne polityczne wydarzenia na arenie międzynarodowej dobitnie pokazały, jak ważne jest bezpieczeństwo i stabilność w kwestii dostępu do energii. Dlatego Unia Europejska podejmuje szereg działań, które mają na celu wsparcie krajów członkowskich
02 kwietnia 2024
2 min czytania
Lokalny rynek energii jest tarcza ochronna przeciw rosnącym kosztom
W obliczu globalnego wyzwania związanego z zapewnieniem stabilności energetycznej przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów oraz minimalizowaniu wpływu na środowisko naturalne coraz większą uwagę przyciąga koncepcja lokalnych rynków energii. To innowacy
28 marca 2024
2 min czytania
OZE nie tylko w Europie - elektrownia słoneczna w Indiach
Wraz z rosnącym zainteresowaniem problematyką zmian klimatycznych i potrzebą ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, inwestycje w odnawialne źródła energii stały się priorytetem nie tylko w krajach Unii Europejskiej. Wiele krajów (poza granicami UE
26 marca 2024
3 min czytania
Paweł Łapacz został Prezesem WFOŚiGW we Wrocławiu
Paweł Łapacz (inicjator i dotychczasowy Dyrektor Zarządzający KŚEO) został powołany na stanowiska Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Na jego zastępcę została wybrana Pani Wioleta Wnęk-Soczyńska, k
22 marca 2024
2 min czytania
Scroll to Top