Wraz z rosnącym zainteresowaniem problematyką zmian klimatycznych i potrzebą ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, inwestycje w odnawialne źródła energii stały się priorytetem nie tylko w krajach Unii Europejskiej. Wiele krajów (poza granicami UE) podejmuje działania mające na celu rozwój energii opartej na OZE. Promowanie i inwestowanie w zieloną energię nie jest tylko europejskim wymysłem.
Źródła energii odnawialnej na całym świecie
Odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa, wodna, geotermalna i biomasa są dostępne i możliwie do wykorzystania niemal na całym świecie. Oczywiście koszty takich inwestycji często są duże, ale takie rozwiązania są rozważane i realizowane w wielu państwach. Kraje z różnych regionów świata, w tym Stany Zjednoczone, Chiny, Indie czy Japonia, inwestują w projekty związane z energią odnawialną, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię przy jednoczesnym ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych.
Indie – największa inwestycja.
Adani Green Energy Ltd to największa indyjska firma, która działa na rzecz odnawialnych źródeł energii w kraju. Jednocześnie jest drugim co do wielkości (na całym świecie) deweloperem fotowoltaiki. 14 lutego 2024 roku uruchomili oni największą elektrownię słoneczną o mocy 551 MW w miejscowości Khvada.
Od rozpoczęcia prac nad rozwojem podstawowej infrastruktury do uruchomienia samowystarczalnego ekosystemu społecznego minęło zaledwie 12 miesięcy! A pracy było bardzo dużo! Teren był trudny i jałowy, więc trzeba było go przekształcić w obszar, na którym może zamieszkać i normalnie żyć 8000 pracowników.
Tempo prac z pewnością zadziwia!
Cel do osiągnięcia
Firma planuje rozwinąć moc pochodzącą z energii odnawialnej do 30 GW w ciągu następnych pięciu lat. Jeśli to się uda, to park Khvada RE będzie największą tego typu instalacją na świecie. Energia z tej elektrowni zasili w przyszłości 16, 1 miliona domów rocznie, dzięki sprawnej sieci łańcucha dostaw oraz doskonałego zaplecza technologicznego. Jednocześnie takie działania sprawią, że będzie można uniknąć przenikania do atmosfery mniej więcej 58 milionów ton CO2 rocznie.
Miejsce zresztą nie zostało wybrane przypadkowo. Ten region Indii ma doskonałe warunki i zasoby do wykorzystania energii wiatrowej i słonecznej. Dlatego to doskonała lokalizacja do rozwoju OZE na dużą (niespotykaną dotąd) skalę. Docelowo cały park Khvada RE ma opierać się zarówno na turbinach wiatrowych, jak i panelach fotowoltaicznych.
Konieczność zmian
Indie to ogromny kraj, który wciąż w dużej mierze opiera się na energii z paliw kopalnych. Dlatego też jest jednym z największych emitentów gazów cieplarnianych na świecie. Mimo tego takie firmy jak Adani Green Energy Ltd pokazują, że tam również dostrzegają i widzą problem nadmiernego zanieczyszczenia środowiska. Inwestycje w OZE to jedna z najlepszych obecnie dróg nie tylko w celu ochrony środowiska naturalnego, ale przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Złoża kiedyś się wyczerpią, dlatego powinniśmy teraz wprowadzać zmiany, aby uchronić się przed kryzysem energetycznym.
OZE na świecie
Globalna rewolucja energetyczna jest kluczowym elementem w walce ze zmianami klimatycznymi, poprawie bezpieczeństwa energetycznego oraz stymulacji rozwoju gospodarczego na całym świecie. Inwestycje i działania, które widzimy w Indiach, to dowód na to, że większość państw widzi konieczność przeprowadzania zmian i budowania instalacji opartych na OZE.