W obliczu dynamicznych zmian na arenie globalnej, dążenie do zrównoważonego rozwoju stało się nie tylko możliwością, ideą, lecz koniecznością dla przedsiębiorstw dążących do utrzymania konkurencyjności.
Celem tego programu jest skoncentrowanie uwagi na kluczowych obszarach, które mają decydujący wpływ na całkowitą efektywność energetyczną firm. Modernizacja infrastruktury przedsiębiorstw, obejmująca termomodernizację budynków, linii technologicznych oraz instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE), staje się kluczowym elementem strategii zmierzającej do ograniczenia zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych.
„Kredyt ekologiczny na poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw”
Celem programu jest modernizacja dotychczasowej infrastruktury w celu zwiększenia energooszczędności procesów w przedsiębiorstwie polegająca na:
- termomodernizacji budynków,
- linii technologicznych,
- instalacje OZE;
Zakres realizacji inwestycji będzie wynikać z audytu. Przygotowanie i załączenie dokumentu audytu do wniosku o dofinansowanie jest obligatoryjne.
Warunek dostępu – projekt będzie musiał cechować się minimalnym 30% progiem oszczędności energii pierwotnej.
Przykładowe inwestycje mające na celu ograniczenie zużycia energii pierwotnej.
Element obligatoryjny
Termomodernizacja istniejącego i wykorzystywanego do działalności gospodarczej budynku – ocieplenie budynku, wymiana stolarki okiennej/drzwiowej, wymiana źródeł ogrzewania budynku;
Przykładowe elementy inwestycji
- Wymiana posiadanych i wykorzystywanych do działalności gospodarczej linii produkcyjnych lub ich poszczególnych elementów – maszyny, urządzenia;
- Nabycie systemów zarządzania energią w przedsiębiorstwie;
- Instalacja OZE wytwarzająca energię wyłącznie na potrzeby własne budynku wnioskodawcy wraz z ewentualnym magazynem energii – brak możliwości sprzedaży energii.
Forma i warunki uzyskania wsparcia
- Kredyt udzielony przez bank kredytujący (max 100%) na finansowanie kosztów kwalifikowanych projektu.
- Rozpoczęcie realizacji projektu (czyli m.in. poniesienie wydatków) może nastąpić najwcześniej dzień po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie do BGK.
- W przypadku prawidłowego zrealizowania inwestycji i osiągnięcia celów projektu BGK wypłaca premię ekologiczną służącą częściowej spłacie kredytu udzielonego przez bank.
- Premia ekologiczna wyliczana będzie w oparciu koszty kwalifikowane projektu.
KREDYT EKOLOGICZNY – ważne informacje dotyczące konkursu:
Wielkość dofinansowania:
Maksymalnie 45% wartości projektu netto. W zależności
od wielkości firmy.
Terminy naboru wniosków:
28.03.2024 r. – dokumentacja;
25.04.2024 r. – rozpoczęcie naboru;
25.07.2024 r. – zakończenie naboru.
Rodzaj instrumentu:
Dotacja przeznaczona na spłatę kredytu ekologicznego udzielonego przez bank kredytujący.
Grupa docelowa:
mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.