Biomasa – nowe i stare źródło energii.

25 listopada 2023
3 min czytania
Biomasa – nowe i stare źródło energii.

Biomasa to termin odnoszący się do organicznych materiałów pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które ulegają biodegradacji (rozkładowi). Biomasa stanowi jedno z najstarszych źródeł energii wykorzystywanych przez ludzkość, a obecnie odgrywa kluczową rolę w rozwoju zrównoważonych i ekologicznych technologii energetycznych. W poniższym artykule omówimy, czym dokładnie jest biomasa i jakie są jej zastosowania w dzisiejszym świecie.

 

Rodzaje biomasy

Występuje ona zarówno w postaci materiałów stałych, ciekłych, jak i gazowych. Pierwsza z nich to najczęściej brykiet czy pellet. W przeważającej części powstają one z trocin i wiórów, ale również ze słomy. Powszechnie stosowane są do ogrzewania domów, a służą do tego specjalne kotły. 

Forma ciekła to najczęściej tzw. biopaliwo. Powstaje ono z roślin oleistych oraz tych, które mają wysoką zawartość cukru. Produkty uzyskiwane z ich przetwarzania służą do produkcji materiałów napędowych albo dodatków do paliw. 

 

Biogaz składa się głównie z metanu i dwutlenku węgla. Najczęściej powstają one w wyniki beztlenowej fermentacji odpadów pochodzenia organicznego, które są pozostałościami z produkcji rolnej czy oczyszczalni ścieków. Gazy te mogą ulec spaleniu lub utlenieniu, dzięki czemu wydzielają energię, którą możemy następnie wykorzystać. 

 

Korzyści i wyzwania

Biomasa pozwala na łatwe wprowadzenie odnawialnych źródeł energii i budowanie niezależności energetycznej regionów. Jednakże wykorzystywanie tej formy źródeł energii musi być odpowiednio zrównoważone, aby nie doprowadzić np. do wylesienia czy niszczenia ekosystemów. 

Jednocześnie stosowanie biomasy z importu nie jest odpowiednim krokiem, gdyż w takim przypadku pożyteczność jej stosowania może nie być wystarczającą przeciwwagą dla kosztów i emisji CO2, które ten transport spowoduje. 

Niepodważalnym faktem jest, że wykorzystywanie biomasy pozwala na lepsze zagospodarowanie odpadów, które w innych okolicznościach byłyby uważane za zbędne, a nawet tworzyłyby problemy logistyczne związane z ich przechowywaniem. 

 

OZE w powiecie świdnickim

W naszym regionie mamy dwie działające biogazownie, które znajdują się w Świdnicy. Powstały one w 2011 roku i wytwarzają biogaz poprzez fermentację kiszonki z kukurydzy, a także innych roślin zielonych. W ostatnich miesiącach biogazownia przeszła modernizację, aby ograniczyć nieprzyjemny zapach, który doskwierał okolicznym mieszkańcom. Mimo tych trudności ta biogazownia to bardzo ważny element lokalnego bezpieczeństwa energetycznego. 

Warto również nadmienić, że Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Świdnicy planuje zakup i instalację systemu, który wykorzysta biomasę do produkowania energii. Wykorzystywana będzie do tego słoma rzepakowa lub pszeniczna, które w regionie świdnicki będą łatwo dostępne, ze względu na duże uprawy zbóż.

 

Bezpieczna przyszłość

Biomasa to organiczne materiały pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które mogą być wykorzystane do produkcji energii, biopaliw, ale również materiałów budowlanych i wielu innych produktów. Korzystanie z biomasy w sposób zrównoważony może pomóc w walce z negatywnymi zmianami klimatycznymi oraz zmniejszy zależność od paliw kopalnych. 

 

Expert ŚEO
Zyskaj dostęp do informacji i programów dotacyjnych
Subskrypcja

Polecane artykuły

Wielkie korporacje i inwestycje w zieloną energię
W ostatnich latach coraz więcej wielkich korporacji zaczęło inwestować w zieloną energię, przyczyniając się do przyspieszenia transformacji energetycznej na całym świecie. Jednakże, chociaż te inwestycje przynoszą korzyści w zakresie redukcji emi
16 kwietnia 2024
3 min czytania
Krok w kierunku zrównoważonej przyszłości
Niedawne polityczne wydarzenia na arenie międzynarodowej dobitnie pokazały, jak ważne jest bezpieczeństwo i stabilność w kwestii dostępu do energii. Dlatego Unia Europejska podejmuje szereg działań, które mają na celu wsparcie krajów członkowskich
02 kwietnia 2024
2 min czytania
Lokalny rynek energii jest tarcza ochronna przeciw rosnącym kosztom
W obliczu globalnego wyzwania związanego z zapewnieniem stabilności energetycznej przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów oraz minimalizowaniu wpływu na środowisko naturalne coraz większą uwagę przyciąga koncepcja lokalnych rynków energii. To innowacy
28 marca 2024
2 min czytania
OZE nie tylko w Europie - elektrownia słoneczna w Indiach
Wraz z rosnącym zainteresowaniem problematyką zmian klimatycznych i potrzebą ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, inwestycje w odnawialne źródła energii stały się priorytetem nie tylko w krajach Unii Europejskiej. Wiele krajów (poza granicami UE
26 marca 2024
3 min czytania
Paweł Łapacz został Prezesem WFOŚiGW we Wrocławiu
Paweł Łapacz (inicjator i dotychczasowy Dyrektor Zarządzający KŚEO) został powołany na stanowiska Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Na jego zastępcę została wybrana Pani Wioleta Wnęk-Soczyńska, k
22 marca 2024
2 min czytania
Scroll to Top