Biomasa to termin odnoszący się do organicznych materiałów pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które ulegają biodegradacji (rozkładowi). Biomasa stanowi jedno z najstarszych źródeł energii wykorzystywanych przez ludzkość, a obecnie odgrywa kluczową rolę w rozwoju zrównoważonych i ekologicznych technologii energetycznych. W poniższym artykule omówimy, czym dokładnie jest biomasa i jakie są jej zastosowania w dzisiejszym świecie.
Rodzaje biomasy
Występuje ona zarówno w postaci materiałów stałych, ciekłych, jak i gazowych. Pierwsza z nich to najczęściej brykiet czy pellet. W przeważającej części powstają one z trocin i wiórów, ale również ze słomy. Powszechnie stosowane są do ogrzewania domów, a służą do tego specjalne kotły.
Forma ciekła to najczęściej tzw. biopaliwo. Powstaje ono z roślin oleistych oraz tych, które mają wysoką zawartość cukru. Produkty uzyskiwane z ich przetwarzania służą do produkcji materiałów napędowych albo dodatków do paliw.
Biogaz składa się głównie z metanu i dwutlenku węgla. Najczęściej powstają one w wyniki beztlenowej fermentacji odpadów pochodzenia organicznego, które są pozostałościami z produkcji rolnej czy oczyszczalni ścieków. Gazy te mogą ulec spaleniu lub utlenieniu, dzięki czemu wydzielają energię, którą możemy następnie wykorzystać.
Korzyści i wyzwania
Biomasa pozwala na łatwe wprowadzenie odnawialnych źródeł energii i budowanie niezależności energetycznej regionów. Jednakże wykorzystywanie tej formy źródeł energii musi być odpowiednio zrównoważone, aby nie doprowadzić np. do wylesienia czy niszczenia ekosystemów.
Jednocześnie stosowanie biomasy z importu nie jest odpowiednim krokiem, gdyż w takim przypadku pożyteczność jej stosowania może nie być wystarczającą przeciwwagą dla kosztów i emisji CO2, które ten transport spowoduje.
Niepodważalnym faktem jest, że wykorzystywanie biomasy pozwala na lepsze zagospodarowanie odpadów, które w innych okolicznościach byłyby uważane za zbędne, a nawet tworzyłyby problemy logistyczne związane z ich przechowywaniem.
OZE w powiecie świdnickim
W naszym regionie mamy dwie działające biogazownie, które znajdują się w Świdnicy. Powstały one w 2011 roku i wytwarzają biogaz poprzez fermentację kiszonki z kukurydzy, a także innych roślin zielonych. W ostatnich miesiącach biogazownia przeszła modernizację, aby ograniczyć nieprzyjemny zapach, który doskwierał okolicznym mieszkańcom. Mimo tych trudności ta biogazownia to bardzo ważny element lokalnego bezpieczeństwa energetycznego.
Warto również nadmienić, że Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Świdnicy planuje zakup i instalację systemu, który wykorzysta biomasę do produkowania energii. Wykorzystywana będzie do tego słoma rzepakowa lub pszeniczna, które w regionie świdnicki będą łatwo dostępne, ze względu na duże uprawy zbóż.
Bezpieczna przyszłość
Biomasa to organiczne materiały pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które mogą być wykorzystane do produkcji energii, biopaliw, ale również materiałów budowlanych i wielu innych produktów. Korzystanie z biomasy w sposób zrównoważony może pomóc w walce z negatywnymi zmianami klimatycznymi oraz zmniejszy zależność od paliw kopalnych.