Efektywność energetyczna w przemyśle energochłonnym jest nie tylko wyzwaniem, ale również kluczowym elementem strategii mającej na celu zminimalizowanie wpływu sektora przemysłowego na zmiany klimatyczne. Dlatego też, inicjatywy wspierające poprawę efektywności energetycznej w tym sektorze stają się nieodzownym narzędziem w dążeniu do osiągnięcia zrównoważonego i konkurencyjnego przemysłu.
Skomplikowane i nowe wyzwania związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych nakładają na przedsiębiorstwa konieczność adaptacji, a jednym z kluczowych instrumentów wspierających te transformacje są fundusze z programów unijnych.
„Przemysł energochłonny – poprawa efektywności energetycznej”
Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej
w przemyśle energochłonnym, objętym unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS).
Kto może skorzystać z dofinansowania?
Program opiera się na kilku wytycznych, które należy spełnić, aby móc z niego skorzystać. Do dofinansowania zalicza się przede wszystkim inwestycje polegające na:
- budowie instalacji do odzysku ciepła technologicznego i wykorzystania go w dalszym ciągu technologicznym;
- podnoszeniu efektywności energetycznej, w wyniku której następuje ograniczenie zużycia energii elektrycznej pobieranej z sieci, w tym budowie informatycznych systemów nadzoru nad zużyciem, produkcją i magazynowaniem energii z funkcją optymalizacji zarządzania.
Kwalifikacja do niniejszego zakresu możliwa jest po spełnieniu łącznie poniższych warunków:
- złożenie wniosku do programu jest uwarunkowane wcześniejszym przeprowadzeniem audytu energetycznego;
- inwestycja objęta dofinansowaniem musi wynikać z rekomendacji audytu energetycznego (zweryfikowanego przez NFOŚiGW na etapie oceny wniosków o dofinansowanie, a oszczędność energii końcowej ma być nie mniejsza niż 10%).
- okres kwalifikowalności kosztów od 01.01.2022
Rodzaje inwestycji
Inwestycje służące poprawie efektywności energetycznej zgodne z „Obwieszczeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie szczegółowego wykazu inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej”, z wyłączeniem inwestycji termomodernizacyjnych i remontowych
W jakiej formie dostajemy dofinansowanie?
Tak jak to zwykle się odbywa, dofinansowanie występuje w formie pożyczki z umorzeniem do 20%
Wnioski należy składać w terminie od 23.10.2023 r. – 20.12.2024 r. lub do wyczerpania alokacji środków.